Anton Drímaj: Na cestách Sicíliou
Milan Hutera | 24. september 2018 | Život v obci
Anton Drímaj (1954) je amatérskym cestovateľom, fotografom a milovníkom antickej histórie. Životné cesty ho z rodnej obce zaviedli do Frýdku-Místku, neskôr späť do Hlohovca. Vďaka rodinným väzbám v posledných rokoch objavuje stredomorský ostrov Sicília. Jeho cesty, zážitky a fotografie prezentoval obyvateľom Dvorníkov v rámci Výstavy ovocia a zeleniny 2018.
Ako vznikol nápad cestovať po Sicílii a objavovať jeho históriu?
“Na Sicíliu cestujem už dlhé roky, pretože tam žije moja dcéra a vnúčatá. Po toľkých cestách som dostal nápad vytvoriť ucelenú prezentáciu tejto krajiny. Na Sicílii je veľké množstvo antických pamiatok a postupne som začal po týchto miestach putovať. Väčšina týchto miest, ktoré sú pozostatkami gréckeho osídľovania, je na pobreží. Ich história je veľmi bohatá. Grécke osídľovanie začalo už v 7. storočí pred našim letopočtom. Po rozpade Sparty sa Gréci dostali na viaceré miesta, najmä na pobrežie Juhoslávie. Dokonca sa dostali až na juh Francúzska. Neskôr prišli konflikty s Feničanmi. Zhruba v 3. storočí pred našim letopočtom začal silnieť vplyv Rimanov. Po páde Rímskej ríše zasa prišli Saracéni, neskôr mala na ostrov vplyv Byzantská ríša a v novodobejších dejinách sa tu objavili aj Habsburgovci. Modernú históriu ostrova odštartoval Giuseppe Garibaldi, ktorý so svojou skupinou I Mille v roku 1860 práve na Sicílii započal proces zjednocovania Talianska.”
O histórii ostrova hovoríte veľmi zaujímavo a pútavo. Môžete teda povedať, že jeho história je vašou srdcovou záležitosťou?
“Sicíliu nazývam po taliansky Terra Santa, čo znamená Svätá zem. Pri svojich cestách tam zažívam niečo, čo sa z našich životov v dnešnej dobe dosť vytráca – ľudskú dobrotu. Ľudia sú k vám ústretoví, nápomocní aj za cenu, že im samým bude neskôr niečo chýbať. Tým že sú na ostrove a izolovaní od ostatných – vyplýva to aj z talianskeho slova pre ostrov Isola, sú oddaní sami sebe. Dodnes má veľa ľudí zo Sicílie predsudky, pretože pri slove Sicília sa im vybaví slovo mafia. Ja som sa doteraz s aktivitami, ktoré majú reprezentovať toto slovo, na svojich cestách nestretol. Keď už hovoríme o slove mafia – je to skratka hnutia, ktoré bojovalo v 18. storočí proti Francúzom.”
Aké sú vaše najbližšie cestovateľské plány?
“Na Sicílii je stále čo objavovať. Teraz cestujem po oblastiach vo vnútrozemí, kde sa nachádzajú vysoko položené pozostatky miest. Ďalšiu tému, ktorú by som chcel spracovať, sú barokové pamiatky Sicílie. V roku 1683 ostrov postihlo zemetrasenie, ktoré zasiahlo najmä jeho východnú časť. Poškodené boli aj významné mestá Catania a Syrakúzy. V rámci obnovy vznikli nádherné paláce a možno povedať, že barokové umenie na Sicílii doslova prekvitalo.”
Podľa prezentovaných fotografií ste na Sicílii navštívili veľké množstvo lokalít. Ktoré sú vaše najobľúbenejšie?
“Mojimi najobľúbenejšími destináciami sú tie v okolí miesta, kde žije moja dcéra. Miešajú sa tam dve kultúry – Grécka a Rímska. Je tam aj veľká bazilika zasvätená Čiernej Madone – La Madonna Nera. Ide o najvýznamnejšie pútnické miesto na Sicílii. Vznik jej názvu je trochu úsmevný. V čase, keď ju maľoval maliar sa ešte svietilo sviečkami. Predloha sa mu zadymila a on ju tak namaľoval. Aspoň tak hovorí miestna legenda. Mojimi obľúbenými miestami sú aj Tyndaris a Agrigento, ktoré sa nazýva aj Val di Tempi – Údolie chrámov. Je to rozsiahle miesto, kde sa dá vidieť veľa antických pamiatok.”
Ako sa pripravujete na svoje potulky?
“Pred cestou si pripravím plány, naštudujem si cesty. Za tie roky už dosť poznám autobusové alebo vlakové spoje. Pokiaľ mi chýbajú nejaké informácie, popýtam sa v pobočkách dopravných spoločností. Nie je problém zistiť aj lodné spojenia, pokiaľ chcete cestovať mimo ostrova. Väčšinou však idem “na náhodu”, no aj tak sa mi zvyčajne podarí dosiahnuť to, čo chcem.”
Prezradíte aj názvy iných krajín, ktoré ste navštívili?
“Z iných krajín som navštívil časti Francúzska a Nemecka. Bol som aj na Malte a veľmi dávno aj v niektorých krajinách bývalej Juhoslávie. Posledných deväť rokov však chodím iba na Sicíliu. Dcéra tam žije už osemnásť rokov. Odkedy sa narodila vnučka a vnuk, chodím tam častejšie.”
Zo svojich ciest po ostrove ste si priniesli aj zaujímavý suvenír…
“Je to rozdrvená, vyvretá láva. Na Sicílii jej nájdete milióny ton. Trochu z nej som si chcel zobrať na pamiatku, no pri kontrole na letisku mi ju zobrali. Sú tam stopy železa a pri kontrole detektorom kovov som to všetko musel vyložiť. Na druhý pokus sa mi ale malá vzorka podarila priniesť domov.”